Tesnosť

Moderné zrubové domy sú tesné a energeticky úsporné

Vonkajšie a vnútorné podmienky budovy sa líšia, pokiaľ ide o teplotu, vlhkosť a tlaku vzduchu. Vonkajšie podmienky ovplyvniť nevieme, preto pre udržanie konštantných vnútorných podmienok musí byť obal budovy konštruovaný s veľkou starostlivosťou. Vzduchotesná konštrukcia spolu s  energeticky efektívne fungujúcim vykurovaním a vetraním znamená menšiu potrebu vetrania cez dvere, okná a menšiu potrebu vykurovania.

Vzduchotesnosť zrubu je súčtom mnohých faktorov, ako je typ zrubu, tesnenia, izolácie, konštrukčné riešenia a kompatibilita celku. Tesnosť KONTIO zrubových domov bola overená v testoch vykonávaných VTT Technical Research Centre vo Fínsku, s uvedením hodnoty tesnosti N50 = 1,5 l/h, čo je vynikajúci výsledok!

Pre porovnanie "tradičný" zrubový dom, v ktorom sa používa izolácia z minerálnej vlny v spojoch dosiahne úroveň 4,0 l/h. Tesnosť je životne dôležitá, pokiaľ ide o celkovú potrebu tepla v budove. Celková potreba tepla v budove s  úrovňou tesnosti 1,5 l/h je cca o 10% nižšia ako v budove s úrovňou tesnosti 4,0 l/h .

Hoci je Kontio zrubový dom postavený vzduchotesne, obyvatelia tam môžu dobre dýchať. Vlastnosti vyrovnávania prírodného tepla a vlhkosti poskytujú vynikajúcu kvalitu vnútorného vzduchu vo všetkých ročných obdobiach, a zároveň sú náklady na automatickú ventiláciu menšie.

Revolučná technológia tesnenia

Na základe dlhoročných skúseností a rozsiahleho výskumu a vývoja našlo Kontio najlepší spôsob utesnenia zrubov. Dvojité tesnenie určené predovšetkým pre hranaté zruby pokračuje neprerušene od jedného konca zrubu k druhému. Kontinuálne dvojité tesnenie spolu s vyfrézovaným miestom na spoločné tesnenie zaručujú mimoriadnu vzduchotesnosť pre váš zrubový dom. Samotná montáž je rýchla a jednoduchá. Pri dodržaní plánov a pokynov na inštaláciu poskytovanej Kontio nebudú v stenách a v rohoch žiadne úniky vzduchu, ani žiaden prievan okolo dverí a okien.

Vzhľadom  na rozdiel v tvare profilu sa dvojité tesnenie nehodí pre guľatinu. Preto guľatiny majú svoje vlastné špeciálne profily zabezpečujúce vzduchotesné riešenie spojov.