Energie

Moderné zrubové stavby sú energeticky úsporné

Vzduchotesná konštrukcia zvyšuje komfort bývania a zároveň znižuje náklady na vykurovanie a vetranie. Izolácia a tepelné hmotnostné vlastnosti masívneho dreva prirodzene udržiavajú požadovanú úroveň teploty za každých podmienok.

Tesnosť je životne dôležitá, pokiaľ ide o celkovú potrebu tepla v budove, ale rovnako je dôležité sú aj ostatné časti domu. Plášť budovy sa skladá zo strechy, vonkajších stien (vrátane okien a dverí) a podlahy. Je dôležité, aby všetky tieto štruktúry boli postavené správne a tesne.

Vonkajšie steny predstavujú iba 10% celkovej energetickej účinnosti, zatiaľ čo väčšina tepla sa stráca alebo získava cez strechu. Je preto dôležité dobre tepelne izolovať strechu a správne inštalovať izolačné materiály. Významnú úlohu v celkovej spotrebe hrajú tiež okná a dvere. Moderné technológie, ako sú selektívne nátery a plynové náplňe sú voľby, ktoré sa spätne splatia v podobe nižších prevádzkových nákladov.

Kontrolujme našu celkovú spotrebu

Naše životné návyky môžu mať veľký vplyv na životné prostredie. Svietenie, vetranie a rekuperácia tepla, moderné invertory, solárna energia, výrobky šetriace vodu a  domáce spotrebiče ponúkajú významné dodatočné úspory. Použitie účinnejších technológií v domácnostiach znamená výrazné zníženie našej celkovej spotreby.